środa, 30 maja 2012


Ziołowy ogród na parapecie

Wcale nie trzeba być mistrzem ogrodnictwa, żeby stworzyć ziołowe królestwo. Na początku przecież nie będziemy mieli żadnego doświadczenia, pomijając oczywiście podlewanie kwiatów doniczkowych. Wiosna to doskonały czas na wysiew. Będziemy potrzebowali doniczek – mogą być gliniane – każda do innego rodzaju ziół, ale sprawdzą się też podłużne skrzynie, w których zasiejemy różne rodzaje ziół. Obok nich powinniśmy zaopatrzyć się w ziemię. Radzimy wybrać ziemię uniwersalną, która, w przeciwieństwie do ziemi do kwiatków pozbawiona jest dużej dawki nawozów, a zawiera przekompostowaną korę i torf. Doniczki powinny mieć otwory, dzięki czemu nadmiar wody będzie swobodnie spływał. Zioła nie lubią nawożenia, co oznacza, że naszym zadaniem będzie jedynie podlewanie roślin. Jakie zioła możemy zasiać? Najlepiej te najpopularniejsze, które są przez nas w kuchni używane. Wśród nich nie powinno zabraknąć bazylii, melisy, mięty, estragonu, lubczyku, rozmarynu czy lawendy, nie wspominając już o pietruszce czy koperku. Możemy zaopatrzyć się w nasiona lub gotowe sadzonki, najlepiej w sklepach ogrodniczych, lepiej nie w supermarketach.

Oprócz roślin w doniczkach zawsze możemy pokusić się o pielęgnowanie kiełków, które są świetnym dodatkiem do kanapek i sałatek. Rzeżucha, słonecznik, rzodkiewka i czego tylko nasza dusza zapragnie. Nasiona na kiełki najlepiej zasiać na tacce wyłożonej wilgotną ligniną i regularnie podlewać – efekty już po kilku dniach, a po tygodniu prawdziwa bomba witaminowa! Można zaopatrzyć się również w specjalne naczynie do wysiewu kiełków. Dzięki pietrom zapewniona będzie odpowiednia cyrkulacja wody, a my na każdym piętrze będziemy mieli coś innego.

Gdzie postawić nasze skrzynie i „kiełkownicę”? Najlepiej w miejscu nasłonecznionym – parapet nada się ku temu najlepiej. Jeśli posiadamy balkon, to możemy tam wynieść nasze ziołowe „skarby”. Gdyby czynności opisane w artykule okazały się jednak zbyt trudne, zawsze możemy pójść na łatwiznę i kupić gotowe rośliny, a następnie przesadzić je do skrzynek - te też się odwdzięczą.

-- O autorzeArtykuł pochodzi z Artykulis.pl.Autorem jest Hanka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz